Lahopuuwebinaari 29.9.2020
29.9.2020 09:00 - 29.9.2020 11:40

Lahopuuoppaan seminaaripäivä järjestetään webinaarina
Viherympäristöliitossa on käynnissä Kaupunkien lahopuuopas -hanke, johon liittyen järjestetään webinaari 29.9.2020. Alunperin Tuusulan Onnelassa pidettäväksi suunniteltu tapahtuma on päätetty järjestää online-tapahtumana, jotta vältämme tapahtuman mahdollisen peruuntumisen koronatilanteen vuoksi.
Webinaarin tavoitteena on lisätä tietoa lahopuun merkityksestä sekä luoda vuoropuhelua aiheesta eri alojen ammattilaisten välille. Tuore Kaupunkien lahopuupas sisältyy luentopäivän osallistumismaksuun. Opas lähetetään ilmoittautuneille postitse ennen tapahtumaa. Kaupunkien lahopuuoppaan tekijä on Villi Vyöhyke ry.
Webinaarin hinta on 75 € (sis.alv). Hinta sisältää osallistumisen webinaariin sekä Kaupunkien lahopuuopas-kirjan.
Opiskelijahinta on 20 € (sis.alv). Kirja ei sisälly opiskelijahintaan, mutta se on mahdollista ostaa webinaarin yhteydessä opiskelijahintaan 35 €.
Ohjelma:
LAHOPUUWEBINAARI 29.9.2020 klo 9-11.40
9.00 Tilaisuuden avaus (Annina Vuorsalo, Viherympäristöliitto ry)
9.05 Kaupunkien lahopuuopas-työn taustat ja johdanto aiheeseen (webinaarin pj, puutarhaneuvos Seppo Närhi)
9.15 Lahopuun vaalimisen hyödyt ja Kaupunkien lahopuuoppaan esittely (Jere Nieminen, Villi Vyöhyke ry)
9.45-10.30 Esimerkkejä lahopuun käytöstä :
- Helsinki (Sami Kiema, Stara)
- Pori (Katja Tuomala, Porin kaupunki)
- Suunnittelijan näkökulma (Mari Ariluoma, Nomaji maisema-arkkitehdit Oy)
Tauko
10.45 Lahopuututkimuksia kaupunkimetsissä (Aku Korhonen, Luonnonvarakeskus)
11.15 Lahopuu yhdistää luonnonsuojelun ja viherrakentamisen (Harri Hölttä, Suomen luonnonsuojeluliitto)
11.30 Tilaisuuden lopetus (Annina Vuorsalo, Viherympäristöliitto ry)